1Produktivita

P1 – Primární body
Součet všech prvních asistencí (A1) a gólů (G) dosažených hráčem.
P/60 – body za 60 minut hry
Součet všech gólů a asistencí dosažených hráčem průměrně na 60 minut na ledě.

2Střely na branku

Střela na branku = přímá střela na branku (mezi tyče) z útočné poloviny hřiště, která končí zásahem brankáře či gólem. Zkratky z mezinárodně užívaných popisků: Shots on goal (S), Shots on goal For (SF), Shots on goal Against (SA).

S – Individuální střely na branku
Počet střel na branku soupeře, které vyslal sám hráč.
S/60 – Individuální střely na branku za 60 minut
Počet střel na branku soupeře, které vyslal sám hráč průměrně za 60 minut svého času na ledě.
S% – Procentuální úspěšnost střel na branku
Udává, kolik procent střel na branku soupeře, které vyslal sám hráč, byly góly.
SF – Střely na branku pro tým
Počet střel na branku soupeře, které hráčův tým (tj. hráč i jeho spoluhráči) vyslal, když byl hráč na ledě.
SA – Střely na branku proti týmu
Počet střel na branku hráčova týmu, které soupeři vyslali, když byl hráč na ledě.
SF/60 – Střely na branku pro tým za 60 minut
Počet střel na branku soupeře, které hráčův tým (tj. hráč i jeho spoluhráči) vyslal průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě.
SA/60 – Střely na branku proti týmu za 60 minut
Počet střel na branku hráčova týmu, které soupeři vyslali průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě.
SF% – Podíl střel na branku pro tým
Udává, jaký procentuální podíl měly střely na branku pro tým ze všech střel na branku (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když byl hráč na ledě.
SF/60 Rel – Střely na branku pro tým za 60 minut, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi počtem střel na branku, které hráčův tým vyslal průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě, oproti počtu střel na branku, které hráčův tým vyslal průměrně za 60 minut, ve kterých hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze střely na branku z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.
SA/60 Rel – Střely na branku proti týmu za 60 minut, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi počtem střel na branku hráčova týmu, které soupeři vyslali průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě, oproti počtu střel na branku hráčova týmu, které soupeři vyslali průměrně za 60 minut, ve kterých hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze střely na branku z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.
SF% Rel – Podíl střel na branku pro tým, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi procentuálním podílem střel na branku pro tým ze všech střel na branku (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když byl hráč na ledě, oproti podílu střel na branku pro tým ze všech střel na branku (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze střely na branku z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.

3Šance

Šance = součet veškerých střeleckých pokusů, tj. střely na branku + střely mimo + zblokované střely, které byly za pobytu hráče na ledě zaznamenány v prostoru před brankou, z nějž dochází nejčastěji ke vstřelení gólu. Tento prostor je označován jako „slot“ (či „home plate“) a tvoří jej plocha vymezená lichoběžníkem

iSC – Individuální šance hráče
Počet šancí (tj. střel ze slotu), které zaznamenal sám hráč.
iSC/60 – Individuální šance za 60 minut
Počet šancí (tj. střel ze slotu), které zaznamenal sám hráč průměrně za 60 minut svého času na ledě.
SCF – Šance pro tým
Počet šancí, které hráčův tým (tj. hráč i jeho spoluhráči) vyprodukoval, když byl hráč na ledě.
SCA – Šance proti týmu
Počet šancí, které soupeři vyprodukovali proti hráčovu týmu, když byl hráč na ledě.
SCF/60 – Šance pro tým za 60 minut
Počet šancí, které hráčův tým (tj. hráč i jeho spoluhráči) vyprodukoval průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě.
SCA/60 – Šance proti týmu za 60 minut
Počet šancí, které soupeři vyprodukovali proti hráčovu týmu průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě.
SCF% – Podíl šancí pro tým
Udává, jaký procentuální podíl měly šance pro tým ze všech šancí (hráčova týmu i soupeřů), které byly vyprodukovány, když byl hráč na ledě.
SCF/60 Rel – Šance pro tým za 60 minut, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi počtem šancí, které hráčův tým vyprodukoval průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě, oproti počtu šancí, které hráčův tým vyprodukoval průměrně za 60 minut, ve kterých hráč na ledě nebyl. Počítají se šance z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.
SCA/60 Rel – Šance proti týmu za 60 minut, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi počtem šancí, které soupeři vyprodukovali průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě, oproti počtu šancí, které soupeři vyprodukovali průměrně za 60 minut, ve kterých hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze šance z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.
SCF% Rel – Podíl šancí pro tým, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi procentuálním podílem šancí pro tým ze všech šancí (hráčova týmu i soupeře), které byly vyprodukovány, když byl hráč na ledě, oproti podílu šancí pro tým ze všech šancí (hráčova týmu i soupeře), které byly vyprodukovány, když hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze šance z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.

4Střely (Corsi)

Střely (Corsi) = součet veškerých střeleckých pokusů, tj. střely na branku + střely mimo + zblokované střely, které se staly za přítomnosti hráče na ledě. Zkratky z mezinárodně užívaných popisků: Individual Corsi For (iCF), Corsi For (CF), Corsi Against (CA).

iCF – Individuální střelecké pokusy
Počet střel (na branku, zblokovaných i mimo), které vyslal sám hráč.
iCF/60 – Individuální střelecké pokusy za 60 minut
Počet střeleckých pokusů, které vyslal sám hráč průměrně za 60 minut svého času na ledě.
CF – Střelecké pokusy pro tým
Počet střeleckých pokusů, které hráčův tým (tj. hráč i jeho spoluhráči) vyslal, když byl hráč na ledě.
CA – Střelecké pokusy proti týmu
Počet střeleckých pokusů, které soupeři vyslali, když byl hráč na ledě.
CF/60 – Střelecké pokusy pro tým za 60 minut
Počet střeleckých pokusů, které hráčův tým (tj. hráč i jeho spoluhráči) vyslal průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě.
CA/60 – Střelecké pokusy proti týmu za 60 minut
Počet střeleckých pokusů, které soupeři vyslali průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě.
CF% – Podíl střeleckých pokusů pro tým
Udává, jaký procentuální podíl měly střelecké pokusy pro tým ze všech střeleckých pokusů (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když byl hráč na ledě.
CF/60 Rel – Střelecké pokusy pro tým za 60 minut, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi počtem střeleckých pokusů, které hráčův tým vyslal průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě, oproti počtu střeleckých pokusů, které hráčův tým vyslal průměrně za 60 minut, ve kterých hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze střelecké pokusy z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.
CA/60 Rel – Střelecké pokusy proti týmu za 60 minut, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi počtem střeleckých pokusů, které soupeři vyslali průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě, oproti počtu střeleckých pokusů, které soupeři vyslali průměrně za 60 minut, ve kterých hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze střelecké pokusy z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.
CF% Rel – Podíl střeleckých pokusů pro tým, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi procentuálním podílem střeleckých pokusů pro tým ze všech střeleckých pokusů (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když byl hráč na ledě, oproti podílu střeleckých pokusů pro tým ze všech střeleckých pokusů (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze střelecké pokusy z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.

5Nezblokované střely (Fenwick)

Nezblokované střely (Fenwick) = součet veškerých střeleckých NEZBLOKOVANÝCH pokusů, tj. střely na branku + střely mimo, které se staly za přítomnosti hráče na ledě. Zkratky z mezinárodně užívaných popisků: Fenwick For (FF), Fenwick Against (FA), Fenwick For% (FF%).

FF – Střelecké pokusy pro tým
Počet nezblokovaných střeleckých pokusů, které hráčův tým (tj. hráč i jeho spoluhráči) vyslal, když byl hráč na ledě.
FA – Střelecké pokusy proti týmu
Počet nezblokovaných střeleckých pokusů, které soupeři vyslali, když byl hráč na ledě.
FF/60 – Střelecké pokusy pro tým za 60 minut
Počet nezblokovnaých střeleckých pokusů, které hráčův tým (tj. hráč i jeho spoluhráči) vyslal průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě.
FA/60 – Střelecké pokusy proti týmu za 60 minut
Počet nezblokovnaých střeleckých pokusů, které soupeři vyslali průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě.
FF% – Podíl střeleckých pokusů pro tým
Udává, jaký procentuální podíl měly nezblokované střelecké pokusy pro tým ze všech střeleckých pokusů (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když byl hráč na ledě.
FF/60 Rel – Střelecké pokusy pro tým za 60 minut, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi počtem nezblokovaných střeleckých pokusů, které hráčův tým vyslal průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě, oproti počtu střeleckých pokusů, které hráčův tým vyslal průměrně za 60 minut, ve kterých hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze střelecké pokusy z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.
FA/60 Rel – Střelecké pokusy proti týmu za 60 minut, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi počtem nezblokovaných střeleckých pokusů, které soupeři vyslali průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě, oproti počtu střeleckých pokusů, které soupeři vyslali průměrně za 60 minut, ve kterých hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze střelecké pokusy z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.
FF% Rel – Podíl střeleckých pokusů pro tým, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi procentuálním podílem nezblokovaných střeleckých pokusů pro tým ze všech střeleckých pokusů (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když byl hráč na ledě, oproti podílu střeleckých pokusů pro tým ze všech střeleckých pokusů (hráčova týmu i soupeře), které byly zaznamenány, když hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze střelecké pokusy z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.

6Góly

Vstřelené góly. Zkratky z mezinárodně užívaných popisků: Goals (G), Goals For (GF), Goals Against (GA).

G – Góly vstřelené hráčem
Počet gólů, které vstřelil sám hráč.
G/60 – Góly vstřelené hráčem za 60 minut
Počet gólů, které vstřelil sám hráč průměrně za 60 minut svého času na ledě.
GF – Góly pro tým
Počet gólů, které hráčův tým (tj. hráč i jeho spoluhráči) vstřelil, když byl hráč na ledě.
GA – Góly proti týmu
Počet gólů, které soupeři vstřelili, když byl hráč na ledě.
GF/60 – Góly pro tým za 60 minut
Počet gólů, které hráčův tým (tj. hráč i jeho spoluhráči) vstřelil průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě.
GA/60 – Góly proti týmu za 60 minut
Počet gólů, které soupeři vstřelili průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě.
GF% – Podíl gólů pro tým
Udává, jaký procentuální podíl měly góly pro tým ze všech gólů (hráčova týmu i soupeře), které padly, když byl hráč na ledě.
GF/60 Rel – Góly pro tým za 60 minut, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi počtem gólů, které hráčův tým vstřelil průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě, oproti počtu gólů, které hráčův tým vstřelil průměrně za 60 minut, ve kterých hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze góly z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.
GA/60 Rel – Góly proti týmu za 60 minut, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi počtem gólů, které soupeři vstřelili průměrně za 60 minut, ve kterých byl hráč na ledě, oproti počtu gólů, které soupeři vstřelili průměrně za 60 minut, ve kterých hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze góly z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.
GF% Rel – Podíl gólů pro tým, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi procentuálním podílem gólů pro tým ze všech gólů (hráčova týmu i soupeře), které padly, když byl hráč na ledě, oproti podílu gólů pro tým ze všech gólů (hráčova týmu i soupeře), které padly, když hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze góly z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.

7Očekáváné góly

Překlad může být matoucí. Ale bohužel těžko nalezneme nějaký přesný překlad pro ‘Expected goals’, které patří také mezi pokročilé statistiky moderního hokeje.

xGF – očekávané vstřelené góly
xGF/60 – očekávané vstřelené góly při průměru 60 minut hráče na ledě
xGA – očekávané inkasované góly

xGA/60 – očekávané inkasované góly při průměru 60 minut hráče na ledě
xGF% – rozdíl všech očekávaných vstřelených i inkasovaných gólů vyjádřený v procentech
Rel xGF% – Podíl očekávaných gólů pro tým, relativně vůči spoluhráčům
Udává rozdíl mezi procentuálním podílem očekávání gólů pro tým ze všech očekávaných gólů (hráčova týmu i soupeře), které padly, když byl hráč na ledě, oproti podílu gólů pro tým ze všech gólů (hráčova týmu i soupeře), které padly, když hráč na ledě nebyl. Počítají se pouze góly z těch utkání, do kterých hráč nastoupil.


8PDO nebo-li tzv. ‘štěstěna’

PDO u jednotlivého hráče vypodívá o jeho tzv. štěstí či neštěstí za dané období.

Součet procentuální úspěšnosti střelby a zákroků daného týmu.

Jestliže se hráčovo ‘PDO’ nachází na čísle 100, nemůžeme hovořit o tom, že by měl štěstí či neštěstí. Pokud je ovšem jeho číslo vyšší, pak měl více štěstí, jestliže je ono číslo menší než sto, pak měl více neštěstí a dá se předpokládat, že v následujícím období by měl být lepší, než ukazovaly jeho primární statistiky v daném období.


9Nasazování v pásmech

Nasazování v pásmech = udává, v jakém pásmu (útočném, středním či obranném) se odehrálo vhazování, při němž byl hráč na ledě. Počítána jsou všechna vhazování, jichž se hráč účastnil. Zkratky z mezinárodně užívaných popisků: Zone Starts (ZS), Defensive Zone Starts (DZS), Neutral Zone Starts (NZS), Ofensive Zone Starts (OZS).

ZSR% – Podíl vhazování v útočném a obranném pásmu
Procentuální podíl vhazování, kterých se hráč účastnil v útočném pásmu ze všech vhazování, kterých se hráč účastnil v útočném a obranném pásmu (střední pásmo se nezapočítává).
DZS – Vhazování v obranném pásmu
Počet vhazování, kterých se hráč účastnil v obranném pásmu
DZS% – Podíl vhazování v obranném pásmu
Procentuální podíl vhazování, kterých se hráč účastnil v obranném pásmu, ze všech vhazování, kterých se hráč účastnil celkem.
OZS – Vhazování v útočném pásmu
Počet vhazování, kterých se hráč účastnil v útočném pásmu
OZS% – Podíl vhazování v útočném pásmu
Procentuální podíl vhazování, kterých se hráč účastnil v útočném pásmu, ze všech vhazování, kterých se hráč účastnil celkem.
NZS – Vhazování ve středním pásmu
Počet vhazování, kterých se hráč účastnil ve středním pásmu
DZS% – Procentuální podíl vhazování ve středním pásmu
Procentuální podíl vhazování, kterých se hráč účastnil ve středním pásmu, ze všech vhazování, kterých se hráč účastnil celkem.

10Transition game

Pojem používaný pro přechod mezi obranným a útočným pásmem. Zaměřuje se především na obě modré čáry (obrannou i útočnou). Patří zde výstupy z obranné třetiny a vstupy do útočné, ale také co se děje v útočném pásmu, nebo při obraně toho vlastního. Výkony hráčů jsou zde vyobrazeny v percentilu, na který daný hráč dosahuje mezi všemi útočníky/obránci.

ShotContr60 – Součet střeleckých pokusů a asistencí u střel pro daného hráče za 60 minut jeho pobytu na ledě.
ShotAssists60 – Asistence u střely. Počítají se zde stejně jako u gólů první a druhé asistence, a navíc i třetí. Přepočteno na 60 minut pobytu hráče na ledě.
Shots60 – Všechny střely hráče v průměru za 60 minut na ledě.
Zone Entries – vstupy do útočného pásma
PossEntries60 – vstupy do útočného pásma v držení puku za 60 minut pobytu daného hráče na ledě.
PossEntry% – Procento vstupů do útočného pásma v držení puku ze všech pokusů daného hráče.
Zone Exits – výstupy z obranného do středního pásma.
PossExits60 – Opuštění obranné třetiny v držení puku, nebo přihrávkou spoluhráči v průměru za 60 minut herního času hráče.
PossExit% – Procento ze všech pokusů o opuštění vlastní třetiny, které byly v držení puku vyvezením nebo přihrávkou.
Entry Defense – obrana vlastního obranného pásma na modré čáře.
Breakups60 – Počet zastavených pokusů o vstup do pásma za 60 minut herního času.
PossEntriesAllowed60 – Počet vstupů do pásma, který daný hráč dovolil soupeřům v držení. V tomto případě vyšší percentil znamená menší počet povolených pokusů a tedy lepší výkony.
PossEntry% Allowed – Procento vstupů do pásma v držení puku ze všech pokusů, které daný hráč povolil. Opět lepší percentil znamená méně povolených vstupů.


11Vylučování

Důležitou součástí hokeje jsou také vylučování. U jednotlivých hráčů se pak jednotlivě započítávají, jaký poměr vylučovaných hráčů jeho a soupeřova týmu je při jeho pobytu na ledě.

iPENT – Počet vyloučených spoluhráčů při hráčově pobytu na ledě
iPEND – Počet vyloučených hráčů soupeřova celku při hráčově pobytu na ledě.
iP +/- – Jednoduchý rozdíl mezi vyloučeními ve prospěch svého týmu (čím vyšší číslo v plusu, tím lépe).


12Brankářské statistiky

GSAA – Goals Saved Above Average
Rozdíl mezi skutečným počtem branek, které gólman inkasoval, a jejich očekávaným počtem, který plyne z nebezpečnosti střel, kterým brankář čelí, a který by zastavil průměrný gólman NHL.

GSAA/60 – Goals Saved Above Average přepočtené na 60 minut odchytaného času.
xSv% – očekávaná úspěšnost zákroků
Úspěšnost, kterou by měl průměrný brankář, založená na počtu a nebezpečí střel.

Sv% – úspěšnost zákroků
Skutečná úspěšnost zákroků brankáře.

dSv% = Sv% – xSv%
Rozdíl mezi skutečnou a očekávanou úspěšností zákroků brankáře. dSv%=0 znamená, že gólman chytá průměrně. Kladné číslo značí nadprůměrné výkony, záporné naopak.

HDSv% – úspěšnost zákroků proti vysoce nebezpečným střelám (High)
MDSv% – úspěšnost zákroků proti středně nebezpečným střelám (Medium)
LDSv% – úspěšnost zákroků proti málo nebezpečným střelám (Low)