Před pár dny vydal Dom Luszczyszyn z populárního webu ‘The Athletic’ žebříček deseti nejlepších a nejhorších kontraktů v NHL. Nepřekvapivě se v těch deseti nejhorších vyskytlo jméno dlouholeté ikony Chicago Blackhawks: Brent Seabrook. Dokonce hned na prvním místě. To ukazuje na dvě věci, za prvé: kanadský zadák je přeplacený; za druhé: nepodává vůbec dobré výkony.


ANALÝZA | 16. 7. 2019 | ANDY

Seabrook má na kontě v dresu Blackhawks tři Stanley Cupy. Vždy byl pevnou a důležitou součástí týmu. Poslední zisk stříbrného hokejového grálu je však starý už 4 roky a právě po jeho zisku byl odměněn Stanem Bowmanem smlouvou na 8 let s průměrným platem 6,875 miliónů dolarů. Už předtím si však kanadský zadák přišel na pěkné peníze, když mu do roku 2016 Chicago vyplácelo ročně 5,8 miliónů po 5 sezón. Jeho současná smlouva je tak jedním z příkladů, že platit hráče dlouho a draze v podstatě za zásluhy po 30 letech jejich věku se nevyplácí. Navíc, když tu jsou indicie jejich ústupu ze slávy již v době, kdy jim danou smlouvu dáváte.

Co říkají data?

Přesně to, co jsem načal už výše. Neplaťte hráče po třicítce. Dalo by se říci, že je to tak jednoduché.Z posledních studií výkonů velkého množství obránců NHL vyplývá, že optimální věk je zhruba mezi 23-25 lety a někdy okolo sedmadvaceti let je vliv hráče spíše záporný. Samozřejmě, Brent Seabrook patřil dlouhou dobu mezi nadprůměrné hráče NHL a tuto křivku tak o pár let posunul. Poslední roky ale jasně dokazují, že i on se očekávanému úpadku výkonů nevyhnul.Kde je problém?

Jako dlouholetý fanoušek Hawks pád rodáka z Britské Kolumbie sleduji poměrně podrobně. Jeho největším problémem je, ve stále fyzicky náročnější NHL, rychlost. Tím trpí i jeho rozhodování, neboť jednoduše nemá na věci tolik času jako dříve. Ve většině případů, když se dostane k puku, má problém s rozehrávkou, jelikož je okamžitě pod tlakem napadajících soupeřů. Stále je však schopen s dostatkem času vymyslet překvapivou a kvalitní přihrávku. To dokládá i následují graf. Percentil 62 v ‘PossExits/60’ ukazuje, že je přeci jen schopen rozehrát. Nicméně jeho úspěšnost je velmi slabá (PossExits%) – 27 percentil v úspěšném opuštění obranné třetiny s pukem nebo přihrávkou spoluhráči.

Bez puku trpí jeho hra ještě více. Nedokáže zastavovat protiútoky soupeřů a při obraně modré čáry častokrát působí jako, nemůžu si pomoci, kužel. Ve sledovaném období (2016-2019) patří Seabrook mezi nejhorší obránce v obraně vlastní modré čáry. Jen 3 procenta beků pustilo do své obranné třetiny více útoků soupeře za 60 minut herního času více než on. A jen 11 % nutí útočníky k méně nahozením místo vstupu do pásma s pukem než kanadský obránce.Všechny zmíněné problémy vedou k tomu, že 34letý hokejista má mezi obránci Blackhawks jedny z nejhorších čísel. Ze vzorku 15 obránců, kteří v období 2016-2019 odehráli za Chicago alespoň 500 minut při hře 5-na-5, se Seabrook pohybuje ve spodní polovině. A za ním jsou jména jako Brandon Manning (vyměněn do týmu Edmonton Oilers), Gustav Forsling (poslední sezónu převážně na farmě, vyměněn do týmu Carolina Hurricanes), Carl Dahlström (sedmý obránce, převážně v AHL) či Johnny Oduya.Seabrook v podstatě v žádném statistickém údaji nemá pozitivní výsledky. A výše zmínění hráči určitě nejsou ti, s jimiž chcete porovnávat svého nejlépe placeného obránce. Navíc beka, který má smlouvu na dalších pět (!!!) let. A to je Seabrookovi už 34 let. Většina GAR/WAR modelů ho považuje za ‘replacement-level’ obránce, tedy takového, jehož může nahradit hráč AHL.

Chtěl bych však rozhodně zmínit jednu věc. Vinit z této situace Brenta Seabrooka je naprosto zcestné. Stan Bowman a jeho tým měli už v roce 2015 při podpisu smlouvy dostatek indicií, aby olympijského vítěze z roku 2010 nepodepisovali za tuto nesmyslnou částku. Kanadský bek pouze podlehl zubu času, který nakonec dříve či později dožene každého.Ale abychom nekončili v úplně negativním duchu, Brent Seabrook stále přináší nějaká pozitiva. Ač se to zdá neuvěřitelné. Pokud vynecháme z kalkulací jeho smlouvu, stále dokáže být platný v ofenzívě, kde dokáže využít svoji tvrdou střelu, kterou dal několik nezapomenutelných gólů chicagské historie. ‘Servicible’, jak říkají v zámoří, může být i na modré čáře při přesilové hře. I model ‘evolving-hockey’ ho považuje za ofenzivně kladného hráče, bohužel v celkovém obrazu je jeho konečný vliv negativní. Dá se tedy jen povzdechnout a těch dalších pět let vydržet.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *